• anadoludabiryer

  @anadoludabiryer

  1 month ago
 • Kız Kulesi
 • 📷 @bildrone 🗼 Kız Kulesi 🗒 Boğaz manzarasının vazgeçilmez yerlerinden biri de kuşkusuz Kız Kulesi'dir. Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiş olan kule, pek çok efsane barındırıyor. Bunlardan biri, kuleye adını da vermiş olan Leandros efsanesi'dir. 📌 Aralarındaki denize meydan okuyan aşıklar Leondros ve Hero'nun hikayesi trajediyle bitecektir. Fırtınalı bir gecede, Leondros kulede ışık yandığını görünce, sevgilisi Hero'nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürüverir. Leondros, Boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır. 📌 Tarihi M.O. 24 yılına dek uzanan Kız Kulesi, uzun tarihi boyunca savunma kalesi, sürgün istasyonu, hapishane, karantina odası, radyo istasyonu, vergi noktası ve deniz feneri olarak da kullanılmıştır. 📌 Üsküdar’ın sembolü olan kule, 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edildikten sonra gün içerisinde kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır. 📍Üsküdar / İstanbul 👉🏻 #anadoludabiryer

  📷 @bildrone 🗼 Kız Kulesi
  🗒 Boğaz manzarasının vazgeçilmez yerlerinden biri de kuşkusuz Kız Kulesi'dir. Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiş olan kule, pek çok efsane barındırıyor. Bunlardan biri, kuleye adını da vermiş olan Leandros efsanesi'dir.
  📌 Aralarındaki denize meydan okuyan aşıklar Leondros ve Hero'nun hikayesi trajediyle bitecektir. Fırtınalı bir gecede, Leondros kulede ışık yandığını görünce, sevgilisi Hero'nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürüverir. Leondros, Boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır.
  📌 Tarihi M.O. 24 yılına dek uzanan Kız Kulesi, uzun tarihi boyunca savunma kalesi, sürgün istasyonu, hapishane, karantina odası, radyo istasyonu, vergi noktası ve deniz feneri olarak da kullanılmıştır.
  📌 Üsküdar’ın sembolü olan kule, 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edildikten sonra gün içerisinde kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır.
  📍Üsküdar / İstanbul
  👉🏻 #anadoludabiryer

 • 10,771 49
 • Save Image Other Posts
alathreah - العاذريه 1 month ago

يارب اعود لها قريب يارب وانا في تمام صحتي وعافيتي ورزق عظيم من الله وراحه بال ورحمه ربي

salman_semih - Semih Salman 1 month ago

Tarihe hicbir saygısı olmayan insanların orayi da ucube haline getirmiş olması ne kadar dogal değilmi. Üsküdarın simgesi bir cafe.... ve bunu 10 bin ustü insan beğenmiş... bravo !!!

×

Support us !

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.


Please support us by deactivating the AD blocker so our services can continue.